Hijyen Eğitimi

Hizmetler

HİJYEN EĞİTİMİ

Orhan OSGB olarak MEB onaylı hijyen eğitimi ve Üniversite onaylı hijyen eğitimi vermeye yetkin bir kurumuz. Gün içerisinde ‘işe girişte’ eğitimlerimiz mevcuttur. Aynı günde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek alt yapıya sahibiz.

Hijyen Eğitim Sertifikalarınız için kurumumuza başvurabilirsiniz.

MEB onaylı hijyen eğitimi nedir?

MEB onaylı hijyen eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlar tarafından verilen ve bazı sektörlerde çalışan personelin alması zorunlu olan bir eğitimdir. Hijyen eğitimi, çalışanların kişisel hijyen ilkelerini, bulaşıcı hastalıkları, bulaşma yollarını, enfeksiyon zincirini ve koruyucu önlemleri öğrenmesini amaçlar. Hijyen eğitimi sonunda yapılan sınavda başarılı olan kursiyerlere MEB onaylı hijyen belgesi verilir. Hijyen belgesi, e-devlet sisteminde görünebilir ve resmi bir belge niteliği taşır.

Hijyen eğitimi alması zorunlu olan sektörler şunlardır:

  • Gıda üretim, perakende satış ve su sektörü
  • Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve piercing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları
  • Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler
  • Komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kolları

Hijyen eğitimi almak için Halk Eğitim Merkezleri, akademiler, Milli Eğitim Bakanlığı adına faaliyet gösteren eğitim kurumları veya Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'ne başvurulabilir. Hijyen eğitimi ücretsizdir ancak hijyen belgesi için belirli bir ücret talep edilebilir. Hijyen eğitiminin süresi en az 8 saat en fazla 40 saat olarak belirlenmiştir.