top of page
ORHAN_OSGB_COVID-19_TEST%25C3%2584%25C2%

TEKLİF AL

Sizlere tekliflerimizi iletebilmemiz için aşağıda ki Hizmet Başvuru Formumuzu doldurup kurumsal@orhanosgb.com adresine iletebilirsiniz.

Anlaşmalı kurumumuzda yurt dışı çıkış girişleri, lisanslı sporcular ve şirket taramaları için SARS-CoV-2 (COVID-19) PCR ve ANTİKOR Testleri çalışılmaktadır.

CORONA VİRUS
PCR TEST Polimeraz Chain Reaction (Poliemeraz Zincir Reaksiyonu)

Virüsün genetik bilgisini (Viral-RNA) ve kişiyi enfekte edip etmediği konusunda bilgi veren testlerdir. Bu test ancak enfeksiyonun erken döneminde, kişi aktif olarak enfekte iken ve henüz antikorlar oluşmamışken sonuç verebilmektedir. Pozitif sonuç alınanlarda hem test öncesinde ilişkide oldukları kişiler, hem de kendileri hemen izole edilerek virüsün başkalarına taşınma riski önemli ölçüde azaltılabilir. Böylece virüsün insandan insana bulaşma zinciri kırılmış olur. Test boğaz ve burundan sürüntü örneği alınarak uygulanır. Test sonuçlarındaki hata payı oranı (yanlış negatif sonuç alımı) %15-20 seviyelerindedir. Bu sonuçlar numune alımındaki hatalar ve uygulanan PCR test yöntemlerindeki farklılıklardan kaynaklanabilir.

Ne zaman Test Yaptırmalıyım ?

Aşağıda ki belirtileri gösteriyorsanız;

  • Ateş

  • Ateş benzeri üşüme ve/veya terleme

  • Öksürük

  • Nefes alıp verirken hafif veya orta derecede zorlanma

  • Boğaz ağrısı

  • Kas veya eklem ağrıları

  • Kusma veya ishal

  • Koku veya tat algısında yeni gelişen kayıplar

Hafif seyreden belirtileriniz var ise, yaşlılar gibi daha yüksek risk grubundaki kişiler ile yakın temas halindeyseniz, veya kendiniz bu kişilerden biriyseniz, test yaptırma talebinde bulunmanız özellikle önemlidir. Ancak belirtileriniz hafifse, ve hassas gruplar ile temasınız yoksa veya kendiniz bu gruplar içinde değilseniz, sağlık kuruluşunuzun sizi test yaptırmanıza gerek olmadığı şeklinde yönlendirebileceğinin bilincinde olmanız önemlidir. Bu özellikle test talebinin fazla olduğu ve yerel laboratuvarların yüksek riskli vakalara odaklanması gerektiği durumlarda başınıza gelebilir. Eğer bu tür bir yönlendirme alırsanız endişelenmenize gerek yok. Hafif COVID-19 belirtileri gösteren birçok kişi evde herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek duymadan kendi kendilerine iyileşebilir. Yine de, iyileşene kadar başkaları ile temastan kaçınmanız önemlidir. Eğer belirtileriniz kötüye giderse sağlık kuruluşunuzu mutlaka bilgilendirin. 

COVID-19 teşhisi konmuş biri ile yakın temas içerisinde bulunduysanız, herhangi bir belirti göstermiyor olsanız bile bu, sağlık kurumunuza test talebinde bulunmanız gereken durumlardan bir tanesidir. Çünkü, COVID-19 hastaları ile temasta bulunmuş kişilerin erken test edilmesi belirtiler gösterilmeden önce veya sonra hastalığın yayılmasını önlemek adına oldukça önemlidir. 

CORONA VİRUS

COVID-19  (SARS-CoV-2)  ANTİKOR TESTLERİ

İnsan vücudu birçok enfeksiyona karşı yanıt olarak antikor oluşturur. Bu antikorlar immunoglobulinler adı verilen proteinlerdir. Antikor testleri enfeksiyonlara yanıt olarak oluşturulan immunglobulinlerin IgG, IgA, IgM analizidir.

Antikorlar enfeksiyondan sonra test edilen kişilerin kanında bulunabilir ve insanların enfeksiyona karşı bağışıklık cevabını gösterir. Antikor test sonuçları özellikle az veya hiç belirti vermeden atlatılmış enfeksiyonların tespiti açısından da önemlidir.

Sıkça sorulan sorular

COVİD-19 AŞISI YAPTIRMADAN ÖNCE ANTİKOR TESTİ YAPTIRMAK GEREKLİ MİDİR?

infeksiyon hastalıklarını geçiren kişilerde, geçirilen infeksiyon hastalığına karşı, vücudun özgün ve spesifik yanıtı olarak doğal bağışıklık gelişir. 

Dogal bağışıklığın göstergesi de, oluşan IgG antikorlarıdır.

Kural olarak, eğer bir kişide geçirilen hastalığa karşı spesifik IgG antikorları gelişmiş ise, o kişiye aşı yapılmasına gerek yoktur.

Burada gerekli olan tek konu antikor düzeyidir.

COVID-19  IgG Antikor pozitifliği ne anlama gelir? 

IgG antikorlarının pozitif saptanması COVID-19 enfeksiyonuna maruz kalınmış olduğunu gösterir. IgG Antikorunun pozitif seviyelere ulaşması genellikle bulgular başladıktan sonra gerçekleşir. IgG Antikoru pozitif olarak saptanan bir kişinin Corona enfeksiyona karşı bağışıklık sisteminin yanıt verdiği anlaşılmaktadır.

Covid-19 antikorları nasıl tespit edilir?

Covid-19 antikorlarının tespit edildiği hızlı Kart testlerinin doğruluğu ve güvenilirliğinin düşük olduğu yönünde tartışmalar vardır. Yeni geliştirilen Makro-ELISA, ECLIA veya mikro ELISA yöntemleri ile  % 99.86 oranında doğrulukla IgG antikor düzeylerinin tespit edilmesi mümkün olmuştur.

Corona Virus enfeksiyon bulgularının başlangıç tarihinden itibaren IgG antikor düzeyleri yükselmeye başlar ve devam eder.

Covid-19 antikor testleri nasıl değerlendirilmelidir ?

Antikor testinden elde edilen Negatif sonuçlar, özellikle virüsle temas eden bireylerde Corona Virus enfeksiyonunu dışlamaz.

Antikor testleri, Corona virüsüne maruz kalmış ve bağışıklık yanıtı geliştirmiş olabilecek kişileri tanımlamada, COVID-19 ile mücadelede kritik bir rolü olduğu düşünülmektedir.

IgG Antikoru pozitif saptanmış bireylerin, Covid-19 enfeksiyonunu geçirmiş olduklarını gösteren çok önemli bir parametredir. Özellikle hastalığı belirtisiz olarak geçirmiş kişilerin belirlenmesi için tek yöntemdir.

Bireylerin iş hayatına ve normal yaşamlarına dönmeleri için antikor testleri “bağışıklık pasaportu” olarak önem kazanmaktır.

Hangi Antikor Testleri Güvenilir Durumdadır?

Karşılaştırmalı Covid-19 IgG antikor çalışmalarında, ELISA ile CLIA yöntemleri arasında önemli fark görülmediğini söyleyebiliriz. Testin duyarlılığını ortaya koyan başlıca faktör, Covid-19 infeksiyonunu geçirme evresidir. Eğer, infeksiyonun 5.-10.  günü içinde antikor testi yapılıyorsa, duyarlılık her iki yöntemde de düşüktür. 14. günden sonra duyarlılık %90’lara yaklaşmaktadır. İnfeksiyonun 21. gününden sonra ise, Covid-19 IgG antikor testinin duyarlılığı %95- %100’leri bulmaktadır.

Hızlı (rapid) test kategorisine giren testler bu kapsam içinde değildir. Hızlı antikor testi üreten pek çok firma vardır. Ancak, bu testlerin hem doğruluk oranları çok düşüktür, hem de sayısal sonuç veremezler. Dolayısıyla da, ne aşıdan öncesi için, ne de aşı sonrası takip için kullanılamazlar.

Kullanılacak test, ELISA ya da CLIA yöntemine sahip, kantitatif (sayısal) sonuç veren Covid-19 IgG Antikor testi olmalıdır.

bottom of page