top of page

Hijyen Eğitimi ( M.E.B ONAYLI)

Orhan OSGB olarak; İlçe Milli Eğitim Bakanlığı ile yapmış olduğumuz protokol neticesinde, Hijyen Eğitimlerini verebiliyoruz. Hijyen Eğitimine katılan personeller, eğitime katıldığına dair belgelerini eğitim sonrasında alabilecektir. Daha sonra Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından girişi yapılan belgeler, İlçe Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanarak kişilere teslim edilecektir. Eğitime katılan kişile sertifikalarını E-devlet üzerinden görebileceklerdir.

Temel Hijyen Eğitimi: Başta işyeri yemekhaneleri, restoranlar ve diğer benzeri gıda hizmetlerinin sunulduğu yerler olmak üzere, konaklama hizmeti veren, gıda üretimi yapan işyerleri ve insan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerlerinde çalışanlarının hijyen eğitimi almaları gerekmektedir.

Hijyen eğitimi insan bedenine zarar verebilecek her ortama karşı katılımcıları bilinçlendirecek bir eğitimdir. Eğitimi alan katılımcılara eğitimden sonra belge verilmektedir. 

Hangi Sektörler Hijyen Eğitimi Almak Zorundadır?

• Gıda üretim ve perakende iş yerleri.
• Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler.
• İnsan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerleri.
• Komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kolları.
• İnsani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri.
• Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve piercing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler.

Yukarıda belirtilen sektörler hijyen eğitimini almak zorundadır. 

Hijyen Eğitiminin Kapsamı

Eğitimlerin kapsamı, hijyen ilkelerine uyulmaması sebebiyle halk sağlığı açısından risk oluşturduğu bilinen virüslerin, bakterilerin, parazitlerin, mantarların ve diğer enfeksiyon etkenlerinin genel özelliklerini, bulaşma yollarını, hangi iş kolunda nasıl bulaşmalar olabileceğini veya halk sağlığının nasıl tehdit göreceğini, hastalık belirtilerini ve korunma yollarını kapsayacak şekilde komisyonca belirlenecek.

bottom of page